Meble i dodatki w stylu boho z Bali i Maroka  |Darmowa dostawa przy zamówieniach od 200 PLN | 14 dni na darmowy zwrot 

Blog

Co to jest drewno tekowe? Właściwości i zastosowanie

Co to jest drewno tekowe? Właściwości i zastosowanie

Piękne i wytrzymałe - właśnie tak można opisać drewno tekowe, z którego wykonuje się różnorodne meble, takie jak stoliki czy siedziska, jak również dodatki i elementy wystroju, jak ramy do luster, misy czy deski do krojenia lub podawania przekąsek. Dlaczego ten materiał jest tak popularny i co sprawia, że może on przetrwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat?

Drewno tekowe - skąd się bierze?

Pozyskiwane jest ono z drzewa, które nazywa się Teczyna wyniosła (Tectona grandis). Drzewa tego typu rosną w Azji, konkretnie w jej południowo-wschodniej części. Najstarsze ich okazy mają około 100 lat, a najwyższej - nawet 50 metrów wysokości! Surowiec pochodzący z tej rośliny charakteryzuje się znaczną twardością - jest drobnoziarnisty i bardzo gęsty.

Co jest szczególnie ważne, teczyna rośnie bardzo szybko, choć na zbiór i tak trzeba czekać niemal 25 lat. Nie zmienia to faktu, że można zaobserwować jej wzrost o aż 1,5cm na dzień. Jest to kolejny powód, dla którego surowiec jest tak popularny – w stosunku do innych drzew, jest dość szybko dostępny.

Jakie właściwości ma drewno tekowe?

Jest to surowiec gładki, dzięki czemu można z łatwością tworzyć z niego różne dodatki. Nasycony jest naturalną gumą i olejami, które go niejako konserwują i utwardzają. Testy wykazały, że jest on twardszy niż drzewa takie jak m.in. biała sosna, mahoń czy kasztan. Dzięki temu jest on odporny na zniszczenia, gnicie czy warunki pogodowe. Bez obaw możemy więc zakupić meble ogrodowe czy dodatki na zewnątrz wykonane z tego drewna – tek nie powinien się zniszczyć przez 20 lat, nawet mimo deszczu, śniegu czy mrozu. Oczywiście przy chowaniu go do domu i odpowiedniej pielęgnacji, posłuży nam znacznie dłużej!

Na początku drewno tekowe ma złocisty kolor, który z czasem przyobleka się srebrzystą patyną - jest to reakcja na utlenianie się, wilgoć oraz promienie słoneczne.

Co wykonuje się z drewna tekowego?

Tak jak wspomnieliśmy, z tego surowca można wykonać zarówno meble ogrodowe, jak i dodatki do domu. W Salt proponujemy więc zarówno meble (jak np. stolik Rent lub fotel Rickaby), deski do krojenia (w wersjach Natural, Natural Slim lub Black) jak i dodatki do domu. Można u nas zaopatrzyć się w ozdobną drabinkę, która może służyć jako wieszak, lampę czy misy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.