Meble i dodatki w stylu boho z Bali i Maroka  |Darmowa dostawa przy zamówieniach od 200 PLN | 14 dni na darmowy zwrot 

Dywany Boucherouite

W ostatnich latach szerzej znany zaczął być berberyjski dywan zwany Boucherouite: dzieło sztuki stworzone ze skrawków tkanin i odzieży, które filozofię Zero Waste ma wpisane w DNA, jeszcze na długo zanim ona sama powstala

Ten bardziej awangardowy od pozostałych marokańskich dywanów zdaje się nie poddawać tradycyjnym regułom berberyjskich tkaczy i nie boi się wykorzystywać różnych materiałów takich  jak wełna, bawełna, jedwab czy kozie włosie.

Dywan Boucherouite, uważany za przedmiot dekoracyjny „sztuki ubogich”, narodził się w wyniku zmian gospodarczych, społecznych i kulturowych na obszarach wiejskich Maroka.

Koczownicze plemiona stopniowo ustąpiły miejsca osiadłemu rolnictwu i innym bardziej nowoczesnym formom zatrudnienia.  Wełna wykorzystywana jako surowiec do produkcji dywanów do użytku domowego stała się zatem coraz trudniej dostępna.

Jest zatem naturalne, że pojawił się Boucherouite, a właściwie bu sherwit, co po arabsku oznacza „kawałek oderwany od używanej odzieży”, czyli strzępek.  Historia tych dywanów nie sięga aż tak daleko, ponieważ ich produkcja rozwinęła się w latach 60-tych i 70-tych w często bardzo skromnych gospodarstwach domowych na marokańskich równinach.

Opierając się na bardziej nieoczywistych materiałach użytych do wykonania tych dywanów, które podobnie jak dywany tradycyjne były produkowane do użytku domowego bez żadnych komercyjnych zamiarów, Boucherouite wykazują się niesamowitą witalnością i wyjątkową kreatywnością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.